«

»

Ağu 10

“1 CAN 1 HAYAT VERDİ”

organ bagışıTrafik kazası sonrası Osmaniye Devlet Hastanesi’nde (ODH) beyin ölümü gerçekleşen erkek genç hastanın Karaciğeri, Malatya iline nakledilerek orada organ bekleyen bir hastaya umut oldu.

Osmaniye Devlet HastanesiBaşhekimliği’nden yapılan açıklamada “Bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere etik kurallara bağlı olarak bağışlanması Organ bağışıolarak isimlendirilmektedir.Başka bir açıdan; organ bağışının, kan naklinden farkı yoktur. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte ve bunlar günümüz tıp teknolojisiyle nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insanın yaşamasına vesile olabilir. 1999 doğumlu 20 yaşındaki Erkek hasta,28 Temmuz – 07 Ağustos tarihleri arasında Osmaniye Devlet Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi’nde Yoğun Bakım ekibimiz tarafından 11 gün tedavi amaçlı takip edilmiş, fakat hastanın Beyin Ölümü gerçekleştikten sonra ailesinin kararıyla organları bağışlanmıştır.

Osmaniye Devlet Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi’nde hastanın beyin ölümü gerçekleşmesi sonucunda ailenin organlarını bağışlaması üzerine ve ilimiz Organ Bağış Koordinatörleri Doktor Ayşe Taş Güvenç ve Hemşire Fethiye Betül Telli, Adana Bölge Koordinasyon Merkezi ile iletişime geçmişlerdir.Hastanemizde hazır bulunan Nöroloji ve Anestezi Uzmanlarından oluşan hekimler tarafından hastanın durumu değerlendirilmiş, beyin ölümünün gerçekleştiği organlarının nakledilebilir olduğu tespitinde bulunulmuştur. Ankara Ulusal Koordinasyon Merkezi bilgilendirilerek, organ ve doku nakli organizasyonu yapılmıştır.Organ çıkarımı için Malatya İnönü Üniversite Hastanesi ekibi KARACİĞER için Osmaniye Devlet Hastanesi’ne gelerek, gerekli müdahaleyi yapmış, alınan organ nakledilecek hastanın bulunduğu Malatya iline hava ve karayoluyla ulaştırılmıştır. Organ Çıkarımı Operasyonu 8 Ağustos 2019tarihinde saat 01.00’da başlamış ve saat 04.15’a kadar devam etmiştir.Bağışlanan organlardan KaraciğerMalatya İnönü Üniversite Hastanesi’ne KARACİĞER nakli bekleyen hastaya ulaştırılmışve 8 Ağustos 2019 tarihinde nakledilerek bir UMUT olmuştur” denildi.

Ali Celal KAYMAK